Zakup nieruchomości we Włoszech, podobnie jak w wielu innych krajach, wiąże się z różnorodnymi kosztami, które wykraczają poza samą cenę zakupu. Oprócz opłat notarialnych i podatków od nieruchomości, nabywcy muszą liczyć się z szeregiem kosztów administracyjnych oraz związanych z utrzymaniem nowego domu. W tym artykule szczegółowo omówimy wszystkie opłaty i podatki, które mogą wpłynąć na budżet przyszłego właściciela nieruchomości we Włoszech. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom realnie uda Ci się zaplanować budżet pod zakup wymarzonej nieruchomości.
SPIS TREŚCI
ToggleSprawdź jakie podatki i koszty zakupu nieruchomości we Włoszech czekają na Ciebie.
Niezbędne Wydatki
Podatki od przeniesienia własności
Pierwszym krokiem w procesie zakupu nieruchomości jest zrozumienie, do której kategorii katastralnej należy dana nieruchomość. Ta informacja jest kluczowa, ponieważ wpływa na wysokość podatków, jakie będziesz musiał zapłacić. Podatki od przeniesienia własności różnią się w zależności od tego, czy nieruchomość jest nowo wybudowana czy też pochodzi z rynku wtórnego oraz czy będzie to Twoje główne miejsce zamieszkania, czy też drugi dom.
Zakup pierwszego domu
- Nieruchomość od osoby prywatnej:
– Podatek rejestracyjny: 2% wartości katastralnej.
– Podatek hipoteczny i podatek od księgi wieczystej: 50 euro każdy.
- Nieruchomość od firmy (nowa budowa):
– Podatek VAT: 4% wartości deklarowanej w akcie (zazwyczaj wyższa od wartości katastralnej).
– Rejestracja, hipoteka i podatki katastralne: min. 200 euro każdy.
Zakup drugiego domu
- Nieruchomość od osoby prywatnej:
– Podatek rejestracyjny: 9% wartości katastralnej.
– Podatek hipoteczny i katastralny: po min. 50 euro każdy.
- Nieruchomość od firmy (nowa budowa):
– Podatek VAT: 10% wartości deklarowanej w akcie.
– Podatek rejestracyjny, hipoteczny i katastralny: min. 200 euro każdy.
Opłata Notarialna
Opłata notarialna zależy od wartości nabywanej nieruchomości i jest jednym z najważniejszych kosztów, jakie trzeba uwzględnić. Notariusz jest niezbędny zarówno przy podpisywaniu umowy kupna, jak i przy akcie kredytu hipotecznego, jeśli taki jest wymagany. Koszty notarialne mogą wynosić kilka tysięcy euro, dlatego warto zlecić wycenę kilku notariuszom i wybrać najlepszą ofertę.
Tłumacz przysięgły
Przy podpisaniu aktu notarialnego, jeśli nie znasz języka włoskiego, musisz również uwzględnić koszt tłumacza przysięgłego, który będzie Ci towarzyszył przy podpisaniu aktu. Koszt tłumacza waha się między 500-2000 euro.
Jeśli nie masz takiej zaufanej osoby, warto skorzystać ze wsparcia Casa4u. Na miejscu zapewniamy sprawdzonego tłumacza przysięgłego.
I to nie wszystko…
Koszty utrzymania nieruchomości
Po zakupie nieruchomości musisz być przygotowany na regularne koszty utrzymania, które mogą obejmować:
- Koszty konserwacji: Różnią się w zależności od wieku budynku, jego stanu technicznego oraz wielkości.
- Opłaty administracyjne w kondominium: Mogą obejmować koszty sprzątania części wspólnych, konserwacji wind, ogrzewania, a także nadzwyczajnych interwencji jak remont dachu czy fasady.
- Podatki lokalne: Proporcjonalne do dochodów katastralnych nieruchomości.
Pośrednictwo agencji nieruchomości
Jeśli korzystasz z usług agencji nieruchomości, musisz również uwzględnić prowizję za pośrednictwo. Zwykle wynosi ona około 3% wartości zakupu plus VAT, ale może się wahać nawet do 8%. Prowizję należy zwykle wpłacić w momencie przyjęcia oferty kupna lub podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży, ale często bywa również tak, że jest to faktura z płatnością po podpisaniu umowy notarialnej.
Koszty Przeprowadzki
Koszty przeprowadzki zależą od ilości i rodzaju rzeczy, które trzeba przenieść. Związane są z demontażem, transportem, ponownym montażem mebli i mogą sięgnąć kilku tysięcy euro. Warto również uwzględnić koszty związane z zakupem nowych mebli, jeśli nie przenosisz starych.
Remont
Jeśli kupujesz nieruchomość do remontu, ważne jest, aby dokładnie oszacować koszty związane z koniecznymi pracami budowlanymi. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak architekci czy inżynierowie, którzy mogą przeprowadzić wstępną wycenę i zaplanować koszty. Z takiej usługi możesz skorzystać w Casa4U.
Warto też zaplanować budżet rezerwowy na nieplanowane wydatki. Niestety włoskie budownictwo nie raz już zaskoczyło naszych rodaków. Więc miej na uwadze dodatkowe niespodzianki…
Podsumowując…
Zakup nieruchomości we Włoszech wiąże się z wieloma kosztami, które wykraczają poza cenę zakupu. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć i uwzględnić wszystkie potencjalne wydatki, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i przekroczenia budżetu. Warto skonsultować się z ekspertami, aby dokładnie oszacować wszystkie koszty i być dobrze przygotowanym na nową inwestycję.
Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości, upewnij się, że zrozumiałeś wszystkie związane z tym wydatki. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się skonsultować z profesjonalistami z branży nieruchomości, którzy mogą doradzić i pomóc w całym procesie zakupu, tu znajdziesz kontakt>>>